Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019.08.04

Tor Hungaroring

Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019.08.04
Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019.08.04, zdjęcie: za formula1.com
Wydawało się, że korporacyjny plan Helmuta Marko osiągnie kolejny krok w swoim tegorocznym planie i Red Bull Racing osiągnie kolejne zwycięstwo w Grand Prix Formula 1. Nie wiele zabrakło. Maxowi Verstappen po rewelacyjnym wyniku w czasie kwalifikacji popisał się genialnym startem i przez większą część Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019 był na czele stawki. Można zaryzykować stwierdzenie, że poniósł bezpośrednią porażkę z Jamesem Vowlesem głównym strategiem Mercedes.

Za jego decyzją Lewis Hamilton zjechał na drugi w ciągu wyścigu pit stop, zdołał doścignąć Max Verstappena, którego opony zupełnie przestały współpracować, wyprzedził go i zabrał zwycięstwo zespołowi Red Bull Racing, która poczerwieniała tym razem ze wstydu.

Emocji nie zabrakło również w walce o ostatni stopień na podium. Kontrowersyjna decyzja o pozostawieniu dłużej na torze Sebastiana Vettela przyniosła wymierne skutki. Zdołał on dojechać do zespołowego kolegi i wyprzedzić Charlesa Leclerca. Zespół Ferrari prezentował najbardziej równy poziom.

Trudno bowiem mówić to samo o zwycięskim Mercedesie, gdzie drugi z kierowców Valtteri Bottas wskutek słabego startu i nerwowej walki o pozycje uszkodził swój bolid, co zmusiło go do zjazdu do alei serwisowego na wymianę przedniego skrzydła. Ostatecznie uplasował się na ósmej pozycji. Gdy nie udana strategiczna zagrywka i zwycięstwo jego zespołowego kolegi straciłby on swoją drugą pozycję w klasyfikacji łącznej na rzecz Maxa Verstappena. Wyścig na Węgrzech nie dodał jednak plusów Finowi przy podjęciu decyzji o przedłużeniu umowy na kolejny sezon.

Obie walki w czole stawki pokazują, że zacięta walka i wyprzedzanie rywali jest możliwe na Hungaroring. W trakcie tegorocznego Grand Prix Węgier mogliśmy zobaczyć wiele udanych manewrów wyprzedzania. Tor jest wymagający i weryfikuje talent poszczególnych kierowców.

Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019 nie przysporzy chwały Pierre Gaslyemu, który przez większość wyścigu męczył się z Carloem Sainzem. Na pewno Francuz nie może liczyć tu na słowa pochwały od Hondy, która prowadzi medialną wojnę z zespołem McLaren.

Wyścig na Hungaroring pokazał również braki w umiejętnościach Kanadyjczyka Lance Strolla, który jeździ, można by powiedzieć w rodzinnym teame Racing Point. Przez cały wyścig nie zdołał on wyprzedzić George Rusella z zespołu Williamsa. Anglik minął linię mety jeszcze przed Antonio Giovinazzim (Alfa Romeo) i zespołowym kolegą Robertem Kubicą. Polak szczycił się za to największą ilością kibiców, którzy spokojnie mogli rywalizować ze sporą grupą holenderskich fanów Maxa Verstappena.

Wyścig Formula 1 Rolex Magyar Nagydíj 2019 nie okazał się nudną karawaną zmierzającą do mety. Zmagania na torze Hungaroring trzymały emocje do końca rywalizacji. Dały też jasny pogląd kto powinien zostać, a kto opuścić Królową Sportu Motorowych. Ci drudzy powinni to zrobić dla jeszcze lepszych widowisk niż ostatnie tegoroczne Grand Prix Formula 1.

___
Podium:
1.Lewis Hamilton (Mercedes)
2.Max Verstappen (Red Bull Racing)
3.Sebastian Vettel (Ferrari)

Najlepszy kierowca:
Lewis Hamilton (Mercedes)