Formula 1 Pirelli Grand Prix Du Canada 2019-06-09

Tor Circuit Gilles-Villeneuve, Montréal

Formula 1 Pirelli Grand Prix Du Canada 2019-06-09
Formula 1 Pirelli Grand Prix Du Canada 2019-06-09, zdjęcie: za kadr Eleven Sports 1

Formuła 1 ma w sobie wiele pozytywnej energii. Kto choć raz był na jednym z torów podczas Grand Prix wie o czym mówię. Szkoda, że coraz częściej bywa tak, że niefortunne decyzje psują atmosferę widowiska jakie robią kierowcy.

Na torze Circuit Gilles-Villeneuve w Montréal podczas Grand Prix Formula 1 pierwszy linię mety minął Sebastian Vettel (Ferrari). Niestety doliczono mu czas 5 sekund za incydent, którym rzekomo spowodował zagrożenie dla Lewisa Hamiltona (Mercedes), formalnego zwycięscy wyścigu.

Kierowca Ferrari stracił na sekundy panowanie wskutek czego przejechał zakręt ścinając go po trawniku. Powrót na tor była na tyle niefortunny, że o niemal wpadł na prawą bandę, blokując tym samym Angielskiego kierowcę. Utrzymał prowadzenie, zwracając tym samym uwagę sędziów.


Co byłoby gdyby zwolnił? Może skutki były dużo gorsze i obaj kierowcy nie ukończyliby wcale wyścigu? Wtedy obyłoby się pewnie bez niesprawiedliwej kary, a najbardziej ucierpiałby na tym kierowca Mercedesa.

Zapewne gdyby sędziowie uznali całe zdarzenie jako incydent wyścigowy pretensje miałby do nich Lewis Hamilton. Gdy wyprzedził przed minięciem mety bolid Ferrari cała ceremonia wręczenia nagród przebiegała by w innej atmosferze. Kierowcy okazali wzajemną wyrozumiałość. Sędziowie nie liczyli się z nikim.

Rozumiem karę tego typu, doliczone 5 sekund), dla kierowcy, który jedzie z tyłu stawki. Tu, pierwszy raz w tym sezonie, mieliśmy równą walkę pomiędzy dwoma drużynami. Cały wyścig Formula 1 Pirelli Grand Prix Du Canada 2019 pretendował do miana najlepszego z dotychczasowych. Zniszczyli to ludzie, od których zależy wszystko.

Liberty Media, właściciel Formula 1, robi wszystko co w ich mocy aby wyścigi były coraz popularniejsze. Jeżeli nie zmieni się zasad karania kierowców cel jakim jest popularyzacja nie zostanie osiągnięty. Skutki będą jeszcze gorsze, bo przestaną interesować się nimi obecni kibice.

Grand Prix Formula 1 na torze Circuit Gilles-Villeneuve w Montrealu przejdzie do historii wyścigów jako kolejny przykład błędnie podejmowanych decyzji przez audytorów, których decyzje nie mają nic z rozsądku i empatii. Sędziowski płaszcz okrył cieniem dobry start Max Verstappena (Red Bull Racing), Daniela Ricciardo i Nico Hulkenberga z Renault czy ulubieńca kanadyjskiej publiczności Lance Strolla (Raicing Point).

Trzeba mieć tylko nadzieje, że ktoś dojdzie do mądrych wniosków i podobnych sytuacji jak podczas Formula 1 Pirelli Grand Prix Du Canada już nie będzie miało miejsca.
___
Podium:
-.Lewis Hamiltona (Mercedes)
-.Sebastian Vettel (Ferrari)
3.Charles Leclerc (Ferrari)

Najlepszy kierowca:
Sebastian Vettel (Ferrari)