Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2021.06.06

Tor Baku City Circuit

Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2021.06.06

Tor uliczny w Baku wymaga precyzyjnej jazdy od kierowcy i dobrego tempa od bolidu. Przekonał się o tym Charles Leclerc, który szybko stracił pozycję lidera spadając na dalsze pozycje. Walkę z kierowcami Red Bulla podjął Lewis Hamilton. Formula 1 Azerbaijan Grand Prix słynie nie tylko z wąskiego, krętego toru. To tu często dochodzi do przebicia opon w trakcie jazdy z maksymalną prędkością. W 2021 roku nie było inaczej. Najpierw Lance Stroll rozbił swojego Aston Martina gdy stracił panowanie nad bolidem po przebiciu opony. Kilka minut później wystrzał opony w tylnym kole wyeliminował pędzącego po zwycięstwo Maxa Verstappena.

Sebastian Vettel

Tuż za pierwszą trójką trwała zacięta walka między Charlesem Leclerciem, Pierre Gaslym, Yuki Tsunodą i Sebastianem Vettelem. Dobra strategia Aston Martina pomogła w pozyskaniu kilku pozycji, ale jazda Niemca należała do najbardziej widowiskowych w całym wyścigu. W skutek zaskakujących okoliczności po restarcie wyścigu czterokrotny mistrz świata znalazł się na drugiej pozycji.

Na trzy okrążenia przed końcem, po zderzeniu Holendra z bandą wywieszono czerwone flagi. Firma Pirelli dokonała oględzin opon, a sędziowie zadecydowanie o ponownym starcie wyścigu z pól startowych. Na czele stawki ustawił się Sergio Perez, a tuż za nim z drugiego miejsca startował Lewis Hamilton. W ułamkach sekund wydawał się, że Meksykanin utraci prowadzenie gdy kierowca Mercedesa wypadł za tor i ostatecznie ukończył wyścig na tyle stawki.

Sergio Perez

Błąd Brytyjczyka tylko podgrzał atmosferę i walkę o pozycje na podium. Zaledwie dwa okrążenia do końca wymagały od kierowców zimnej krwi aby utrzymać dogodne pozycje, obronić się przez atakującymi rywalami. Swoją dojrzałość do końca wyścigu okazał jego zwycięzca Sergio Perez. Choć za linią mety otwarcie przyznał, że to zwycięstwo należało się Maxowi Verstappenowi, to nikt inny po pechowym Holendrze jak Meksykanin bardziej na nie zasłużył.

Doskonale bronił się przed atakami Lewisa Hamiltona, utrzymywał dobre tempo tuż za plecami zespołowego kolegi, a gdy ten rozbił swój bolid z zimną krwią przejął prowadzenie i dowiózł je do końca. Ze zwycięstwa cieszył się nie tylko cały Red Bull Racing, a co za tym idzie także Helmut Marko najbardziej ponura i niezadowolona twarz Formuły 1. Oby jego „fachowa” ocena kierowców na jakiś czas została uciszona.

Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2021 to ogromny sprawdzian umiejętności, tym samym jest nieprzewidywalny dla kierowców i kibiców. Długa prosta to znowu test sprawności maszyn, możliwości zmiany pozycji. Tegoroczna edycja nie mogła się nudzić. Ukazała wszelkie walory ścigania na torze ulicznym.
___
Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2021.06.06
Tor Baku City Circuit

Podium:

  • Sergio Perez (Red Bull Racing)
  • Sebastian Vettel (Aston Martin)
  • Pierre Gasly (AlphaTauri)

Sprawdź klasyfikację kierowców F1 w sezonie 2021 według punktację eF1 Points.