Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1

autorzy: Ross Brawn i Adam Parr, tłumaczenie: Bartosz Sałbut

Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – Ross Brawn i Adam Parr
Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – Ross Brawn i Adam Parr

Dwóch weteranów Formuły 1 rozmawiającej o Królowej motosportów. Zapowiada się kusząca? Tym czasem ich dyskusja daleka jest od plotek. Nie brakuje anegdot, szczerych wypowiedzi. Pojawiają się one w chwilach, gdy główny tok rozmowy wymaga podania konkretnych przykładów.

Ross Brawn i Adam Parr

Ros Brawn – żywa legenda Formuły 1. Pierwsze kroki stawiał w zespole Franka Williamsa. Pracował dla Benettona. Był przy Michaelu Schumacherze kiedy ten odnosił największe sukcesy z Ferrari. Przekształcił zespół Hondy w Brawn GP, który następnie przejął Mercedes. Był na początku sukcesów odnoszonych przez ten zespół.

Adam Parr w latach 2010-2012 był prezesem Williams Grand Prix Engineering Limited. Po odejściu z Formuły 1 zajął się pisaniem pracy doktorskiej na temat strategii. W książce Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 odniesiono się do jej fragmentu, którego tematem była nad Sztuką wojny.

Książka Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina to modelowe dzieła literatury wojennej. Wbrew pozorom nie zawiera ona wskazówek jak być bezwględnym i bezlitosnym wobec wroga. Ich podejście do wojny do dziś uchodzi za strategiczny elementarz. Stałą się inspiracją wykraczającą daleko poza ramy militarne.

Wojny w Formule 1

Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – Ross Brawn i Adam Parr
okładka książki
Częstym punktem odniesienia w książce Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 jest Bernie Ecclestone, były prezes Formuły 1. To on często był punktem zapalnym konfliktów do jakich dochodziło w F1. Adam Parr rozmawiał z Ross Brawnem tuż przed jego odejściem w 2017 roku.

Od tamtej pory Formuła ma nowego właściciela. Rywalizacja totalna jest więc pewnym podsumowaniem epoki, w której wojna poza torem często toczyła się przeciwko monowładzy. Dialog nie jest jednak oskarżaniem i żaleniem się. To raczej rozprawka na temat tego w jaki sposób udało się Rossowi Brawnowi osiągnąć przy tym wszystkim tak wielkie sukcesy.

Aby wszystko było jasne, panowie bardzo dokładnie opisują zaplecze całej Formuły 1. I tu dochodzimy do sedna, odpowiedzi na pytanie czy warto tą książkę przeczytać. Warto, ponieważ zawiera wiele ciekawych informacji o całej tej machinie jaką jest F1, którą oprócz sportowej rywalizacji, związana jest z dynamicznym rozwojem technologicznym.

Co nazywać można czystą grą, a czego robić nie wolno? Jak prowadzić zespół aby nie słabły jego morale kiedy nie wszystko idzie po myśl, a cel oddala się coraz bardziej. Ile tak naprawdę zależy od zwycięstwa kierowcy Formuły 1 na torze, ile pracy poza padokiem trzeba wykonać aby sięgnąć po najbardziej upragnione trofeum. Marc Elvis Priestley świetnie opisał formułę oczami mechanika F1. Ross Brawn opowiedział w bardzo szerokim zakresie o zarządzaniu zespołem. Obie książki świetnie się uzupełniają.
___
Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – autorzy Ross Brawn i Adam Parr, tłumaczenie: Bartosz Sałbut, wydawnictwo SQN, Kraków 2017