Książka Jenson Button Życie na maksa. Autobiografia

autobiografia Jenson Button Życie na maksa
Jenson Button Życie na maksa. Autobiografia, zdjęcie: za Insignis Media
 Mieć talent, kochać szybką jazdę i mieć bardzo dużo szczęścia. To klucz do szybkiej emerytury. Jenson Button jest na niej od 2016 roku. Z małym wyjątkiem, kiedy to w sezonie 2017 zastąpił Fernando Alonso, zasiadając za kierownicą McLarena podczas Grand Prix Monaco.

Autobiografia Życie na maksa opowiada historię kariery Brytyjczyka, który od gokartów wspiął się na szczyt dyscyplin sportowych. Lektura lekka, łatwa i przyjemna. Miłośnicy Formuły 1 przeczytają ją niemal jednym tchem. Jenson Button zadbał o to, aby forma była przystępna, a jego charakterystyka budziła sympatię.

Oprócz chronologicznej listy najważniejszych wydarzeń z życia kierowcy, wtrąconych wątków najczęściej o zabawnym charakterze, dostajemy kilka ciekawych porad na temat prowadzenia samochodu. Jenson pisze z punktu praktyka prowadzącego pojazdy po publicznych drogach. Stara się odnieść i porównać ją z jazda na torze wyścigowym. Dzięki temu dowiadujemy się sporo o praktycznym aspekcie prowadzenia bolidu Formuły 1.
Jenson pisze prostym językiem, używając terminologii, która nawet początkującemu kibicowi Formuły 1 powinna być jasna i przejrzysta. Tym samym chociaż Życie na maksa to jego biografia wkrada się w nią wiele ciekawostek i porad technicznych. Myślę, że dobra analiza pozwoli Wam lepiej eksploatować swój pojazd.

Jenson Button to przykład kierowcy, który pomimo niekwestionowanego talentu nie miał łatwiej kariery. Formuła 1 to najlepszy przykład dyscypliny, która w bardzo dużym stopniu zależna jest od pieniędzy, a nawet uwarunkowań ekonomicznych. Wycofanie się Hondy w 2008 roku z dyscypliny było następstwem światowego kryzysu gospodarczego. Świetlane perspektywy na przyszłość zostają nagle przerwane. I nie wiadomo co dalej.

Wspomniane na samym początku szczęście też odgrywa ważną rolę. Bohater książki Życie na maksa doznawał jasnej, ale też ciemnej strony losu. Dzięki temu życie każdego człowieka nabiera kolorów, staje się barwne. Jenson Button na końcu pewnego etapu postanowił je podsumować. Choć z pewnością jeszcze wiele się wydarzy w jego życiu. Jednak tor wyścigowy, najprawdopodobniej, będzie oglądał z poziomu widza, nawet gdy przejdzie się po padoku.
Przed kupnem książki zastanawiałem się co kierowało Mistrzem Świata Formuły 1 z 2009 roku, że zdecydował się na jej napisanie. Czytając, swobodnie, na luzie, nie doszedłem do wniosków, które dały by mi odpowiedź. Wyścigowy kierowca kończy karierę i postanawia podzielić się swoją przygodą nie tylko z przyjaciółmi.

Sympatyczne uosobienie Brytyjczyka sprawia, że po Życie na maksa sięga się z przyjemnością, nawet jeżeli jego osobowość wydawała się wcześniej mało ciekawa. Lektura otworzy przed wami inny obraz lub potwierdzi zdecydowanie pozytywny odbiór.


Marzenia się spełniają. O to kolejny idealny przykład. Polecam.
___
Książka Życie na maksa, autor Jenson Button, wydawnictwo Insignis, Kraków 2018